HC Tatran Stupava na Final Four Nemeckého pohára 2016

nedeľa, 29 máj 2016 20:15
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Je nedeľa 31.5.2015 a kopec ľudí, čo má rado klub HC Tatran Stupava sa zúčastnilo akcie s názvom Hádzanársky špekáčik. Len deň predtým mi skrsla v hlave myšlienka, čo tak urobiť jeden nezabudnuteľný výlet. Výlet určený najmä pre staršie dorastenky, pretože si je potrebné na ten výlet zarobiť a oni spadajú už nad vekovú hranicu, kedy môžu oficiálne brigádovať. Volám preto k môjmu stolu starú známu partu. Lesanku Jánošíkovú a Romana Vigha.

nempohar3Sedíme pri stole.
Predstavujem im svoj plán. Predstavujem nielen to, čo by mohli dorastenky vidieť, ale ako to aj finančne zabezpečiť, aby sa tento výlet stal samofinancovateľným samotnými hráčkami. Ich odpoveď bola okamžitá. „Jasné, poďme do toho. Urobme to pre nich.“ Urobme to pre nich? Veď si to majú refinancovať samé! Aké urobme to pre nich?! Takúto polemiku si tu môže dať nejeden čitateľ. Zarobiť si na výlet, je jedna vec. Ale.....Ale vybaviť brigádu pre štrnásť dievčat počas letných prázdnin, zabezpečiť bezpečný transport viac ako tisíc kilometrov, keď vám rodičia odovzdajú ich deti, nezabudnúť na amortizáciu zapožičaných áut, ktorú nik nepožadoval, naplánovať program atd. Avšak, stálo to za to!!! Veď čítajte ďalej.

Plán
O pár dní neskôr predstavujeme babám náš plán. Nehovoríme, kam sa chystáme. Spomenuli sme len, že môžu ísť na výlet, ak si naň zarobia. Dostávame jednoznačný súhlas. Dievčatá sa však rozdelili na dva tábory. Prvý je strašne zvedavý, kam majú ísť. Druhý tábor nechce vedieť kam je ten výlet naplánovaný.

Brigáda
Baby makajú po menších skupinkách celé letné prázdniny, aby si odpracovali stanovený prídel hodín. Mňa začínajú mať plné zuby, pretože som dostal na starosť ich pracovnú produktivitu.

Oznámenie výletu.
Na poslednom jesennom tréningu oznamujeme babám o čo sa jedná. Rozdáme obálky. Baby si ich otvárajú a v rukách držia voucher na ubytovanie v hoteli v Hamburgu spoločne s lístkom na Final Four Nemeckého pohára 2016.

Odchod
Je sobota 30.4.2016. Čas 0:55, stretávame sa pred klubovňou. Vyrážame na cestu do Hamburgu dlhú 1000 kilometrov. Google ju prepočítal na desať hodín jazdy. Cesta je vskutku náročná. V každom z troch áut sa našiel dobrovoľník, ktorý držal šoféra pri sviežosti. Únava pred vystúpením pred halou je preto veľká. Je to tu, sme v tlačenici pred halou. Posledná kontrola lístkov. Máme ho všetci? Máme. Prvá kontrola, druhá kontrola. Sme v útrobách haly. Stovky fanúšikov sa tlačia chodbami. Rozdáme posledné organizačné pokyny a ideme do svojho sektora na sedenie.

Sektor O18
Usporiadateľská služba nám otvára dvere do hľadiska, sektor O18. Waaaaaaau. Únava je razom preč! Otvoril sa pred nami kotol pre trinásťtisíc ľudí. V každom rohu je pridelený sektor pre družstvá, ktoré sa sem prebojovali. Hneď po našej pravici je fanklub Rhein-Neckaru Lowen. Dvetisíc ľudí odetých do žltých tričiek s levom na prsiach. Po ľavej ruke zase fanklub červeno-zelených, Magdeburgu. Oproti je červený kotol Flensburgu a blízko nich bledomodrí fanúšikovia Bergischeru. Vypredané! 13.800 fanúšikov pod jednou strechou. Lístky na toto finále boli vypredané už štyri mesiace dopredu!

nempohar2Divadlo sa môže začať.
Aréna je pripravená, aby privítala protagonistov prvého semifinálového súboja. Flensburg versus Rhein-Neckar Lowen. Čo viac si priať?! Čo? Predsa priebeh. Tímy sa striedajú vo vedení celý zápas. Prichádza posledná minúta. Lowen vedú o dva góly, ale netaktická chyba (na tejto úrovni a v tomto čase! Je vidieť, že ide o veľa!!!) ich posiela do oslabenia. Je to o gól. Hala búri. Zimomriavky má každý, aj nestranný fanúšik. Zostáva pár sekúnd. Fankluby sa prehlušujú. Fantázia. Ďalšia chyba Lowen. Protiútok. Faul v bránkovisku zároveň so sirénou! Dvojka a sedmička k tomu!!! Appelgren versus Eggert. Ak Chytí Appelgren chytí, Rhein-Neckar je vo finále. Ak Eggert premení, predlžuje sa a Flensburg ide do predĺženia s presilovkou šiestich voči štyrom. Eggeeeeeert, gól!!! Mohli by sme pokračovať ďalej. Dajme však priestor aj druhému zápasu. Bergischer bol miernym outsiderom tohto turnaja, ale hral na hranici svojich schopností. Budete hádať výsledok? Prezradím. Opäť remíza!!! Opäť sa predlžuje!!!

Finále
Vo finále bol určite favoritom Flensburg proti Magdeburgu. V tomto je však krása športu, že kopec papierových predpokladov môže samotný zápas postaviť naruby! Magdeburg sa stal víťazom Nemeckého pohára úplne zaslúžene. Odohral skvelý match a bol podporovaný celý víkend naprosto úžasnými fanúšikmi. Môže im ich závidieť celý svet!

Záverom
Kompletný team starších dorasteniek doplnený o jednu hráčku mladších dorasteniek a jedného hráča starších žiakov mal možnosť vďaka svojej práci vidieť, ako vyzerá hádzaná vo svete. Hádzaná na tej najvyššej úrovni, hádzaná v špičkovej hale a pri fantastickej atmosfére. Pretečie ešte veľmi veľa vody Stupavským potokom, než sa na Slovensku dočkáme podobného hádzanárskeho sviatku. Ak vôbec. K čomu sme však ďaleko bližšie je to, že postupnou mravenčou prácou trénerov sa vychovávajú v Stupave jedinci, ktorí môžu v takýchto arénach hrávať. Majú k tomu vytvorené prostredie, žijú tu zanietenci pre tento šport, ale všetko ostatné je už len na hráčoch samotných. Želajme si, aby sa nejakej hráčke či hráčovi, ktorý prechádza našou liahňou, podaril zažiť takýto turnaj na vlastnej koži.

Čítať 1172 krát Naposledy zmenené nedeľa, 29 máj 2016 20:32

ST. DORASTENKY